Leki przeciwbólowe bez recepty na różne rodzaje bólu
Ból potrafi przeszkodzić w wykonywaniu codziennych czynności i odebrać radość z życia. To sygnał organizmu informujący o chorobie lub rozwijającym się stanie zapalnym. Leki przeciwbólowe dostępne są w różnych postaciach: tabletki, kapsułki, czopki, syropy, krople, spraye, które są przeznaczone do łagodzenia różnych rodzajów bólu, takich jak: ból głowy, ból brzucha, ból menstruacyjny, ból gardła, bóle mięśniowe, ból związany z przeziębieniem czy grypą. Wśród najczęściej stosowanych substancji czynnych w lekach bez recepty znajdują się paracetamol, ibuprofen oraz kwas acetylosalicylowy. Każda z tych substancji ma nieco inne działanie i może być bardziej lub mniej odpowiednia dla konkretnego rodzaju bólu, lub dla danej osoby.
Tabletki przeciwbólowe bez recepty
Leki bez recepty są zazwyczaj stosowane jako pierwsza linia leczenia łagodnych do umiarkowanych dolegliwości bólowych. Paracetamol często aplikuje się do łagodzenia bólów o łagodnym i umiarkowanym nasileniu, takich jak ból głowy czy ból zęba. Jest on również skuteczny w obniżaniu gorączki. Ibuprofen, z kolei, to niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ), który nie tylko łagodzi ból, ale także zmniejsza stan zapalny. Często wybiera się go do łagodzenia bólów stawów, mięśni, zatok (w połączeniu z pseudoefedryną), czy bólów menstruacyjnych. Kwas acetylosalicylowy, znany również jako aspiryna, ma podobne działanie do ibuprofenu i używa się go w leczeniu bólu i stanów zapalnych. Jego stosowanie zalecane jest przy przeziębieniu i grypie. W leczeniu bólu gardła często łączy się substancje lecznicze z wyciągami z ziół i składnikami naturalnymi, które nie tylko łagodzą ból oraz stan zapalny, ale także nawilżają gardło i zmniejszają podrażnienie.
Ból u seniorów – co najczęściej boli osoby starsze?
Ból u osób starszych jest najczęściej powodowany konkretnymi schorzeniami lub zmianami zwyrodnieniowymi układu ruchu. Oznacza to, że osoby starsze cierpią najczęściej na ból stawów i kości.
Leczenie bólu u osób starszych jest niestety dosyć kłopotliwe, ponieważ wiele leków z grupy NLPZ (Niesteroidowe Leki Przeciw Zapalne) podnosi ciśnienie i powoduje podrażnienie śluzówki żołądka. Osoby starsze powinny unikać stosowania Aspiryny zawierającej kwas acetylosalicylowy, która ma właściwości przeciwzapalne, ale niestety nie jest dla nich bezpieczna. Zatem, u osób starszych przewlekłe branie leków przeciwbólowych zawsze powinno być konsultowane z lekarzem albo farmaceutą.
Doraźnie, na ostre stany zapalne seniorzy mogą zazwyczaj sięgać po leki z ibuprofenem, naproksenem (naproxenum) np. NAXII TABLETKI POWLEKANE lub z ketoprofenem. Tabletki z ketoprofenem od jakiegoś czasu są dostępne bez recepty.
W naszej ofercie znajduje się dużo skutecznych leków przeciwbólowych.
Bardzo dużą ulgę w leczeniu bólu stawów i kości przynosi leczenie miejscowe przy pomocy maści, kremów, żelów przeciwzapalnych oraz plastrów przeciwbólowych. Z najpopularniejszych żeli z diklofenakiem oferujemy m.in. Voltaren Max i DIKLOFENAK LGO ŻEL. Wśród plastrów przeciwbólowych proponujemy np. NUROFEN MIĘŚNIE I STAWY PLASTER LECZNICZY 2 SZTUKI.