W dzisiejszych czasach praca zawodowa wielu ludzi wiąże się ze spędzaniem długich godzin przy komputerze. Ma to niestety negatywny wpływa na wzrok a emitowane przez ekran światło może prowadzić do zmęczenia oczu. Niestety podczas pracy przy komputerze, tak jak przy czytaniu książek zaburzona jest funkcja mrugania, a to z kolei prowadzi do wysuszania powierzchni oczu.
Jakie są objawy zespołu suchego oka?
W celu zdiagnozowania zespołu suchego oka należy się udać do okulisty. Poniższe symptomy mogą jednak sugerować obecność tego zaburzenia. Należą do nich odczucie piasku, ziarenka w oku, pieczenie lub szczypanie oczu oraz zaczerwienienie oczu. Niepokojąca może być też nadwrażliwość na światło, zamglone widzenie i częste zmęczenie oczu.
Po co człowiek mruga?
Aby oczy prawidłowo pracowały muszą być odpowiednio nawilżone. W tym celu nasz organizm wytwarza tzw. film łzowy, który stale pokrywa powierzchnię oka i zabezpiecza ją przed wyschnięciem. Film łzowy to cienka warstwa płynu pokrywająca powierzchnię gałki ocznej składająca się z warstwy lipidowej, wytwarzanej przez gruczoły łojowe Meiboma, warstwy wodnej wytwarzanej przez gruczoły łzowe oraz warstwy śluzowej wydzielanej przez komórki kubkowate spojówki.
Mruganie umożliwia rozprowadzenie filmu łzowego po powierzchni całego oka oraz pozwala usunąć z gałki ocznej zanieczyszczenia tj. kurz i pył. W normalnych warunkach człowiek mruga około 15 razy na minutę. Niestety podczas pracy przy komputerze częstotliwość mrugania spada. Przez zmniejszoną liczbę mrugnięć obniża się poziom nawilżenia rogówki, a efektem niedostatecznej ilości filmu łzowego może być rozwój zespołu suchego oka.
Czy tylko komputer psuje wzrok?
Oprócz komputera na oczy negatywnie mogą wpływać również inne czynniki. Zaliczają się do nich ekrany telewizorów, smartfonów i tabletów. Do czynników negatywnych należy również suche powietrze (da się to szczególnie odczuć w sezonie grzewczym oraz w klimatyzowanych pomieszczeniach) oraz nieprawidłowe oświetlenie. Niekorzystne dla oczu jest też źle dobrane oświetlenie - zarówno zbyt ostre, jak i zbyt słabe światło.
Jak zmniejszyć negatywny wpływ komputera na przesuszenie oczu?
Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia zespołu suchego oka, złagodzić odczuwane objawy oraz zapobiegać pojawieniu się powikłań, można podjąć kilka działań. Przede wszystkim należy wprowadzić regularne przerwy od długiego patrzenia w ekrany komputerów, laptopów i telefonów. Ustawienie monitora też jest istotne. Optymalna odległość monitora od oczu wynosi od 40 do 50 centymetrów. Należy również zwrócić uwagę na to, by górna krawędź ekranu znajdowała się na wysokości naszych oczu - monitor powinien być na poziomie poniżej lub równym oczom podczas pracy. Warto też zainwestować w okulary z polaryzacją, które odbijają szkodliwe światło emitowane przez ekran.
Kluczowe jest jednak nawilżanie oczu podczas pracy. W biurze można ustawić nawilżacz powietrza jednak nie zastąpi to regularnego nawilżania samej gałki ocznej. Nawilżanie oka najlepiej prowadzić przy pomocy kropli nawilżających.
Jakie krople do oczu wybrać przy pracy z komputerem?
Na rynku można znaleźć różnego rodzaju nawilżające krople do oczu. Praca przy komputerze jest jednym ze wskazań do ich stosowania. Używane w odpowiednich dawkach mogą przynieść pacjentowi ulgę, poprawić komfort pracy i ukoić podrażnione bądź piekące oczy. Krople sprawdzą się również jako ochrona przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych, do których zaliczają się między innymi suche powietrze oraz smog.
Najpopularniejszym składnikiem aktywnym w kroplach nawilżających jest hialuronian sodu w różnych stężeniach. Jest on obecny np. w kroplach Vizik. Popularna jest też karmeloza sodowa i dekspantenol oraz trehaloza. W kroplach znajdziemy też ekstrakty roślinne z oczaru lub świetlika obecne np. w kroplach Lacrimal natura.
Jak prawidłowo kropić oczy?
Krople stosuje się, aplikując miejscowo do worka spojówkowego. Przed zakropieniem należy pamiętać o umyciu rąk. Należy też unikać dotykania powierzchni oka końcówką zakraplacza. Oprócz stosowania kropli po zakończonej pracy można skorzystać z ziołowego kompresu, który wpływa korzystnie na zmęczone oczy.
Warto wiedzieć więcej z Apte-Med
Mamy nadzieję, że dzięki naszemu poradnikowi wiesz już, jak sobie radzić z przesuszeniem oczu podczas pracy przy komputerze oraz po jakie sięgać krople. Jeśli chcesz poszerzyć swoją wiedzę w zakresie różnego rodzaju schorzeń oraz tego jak im zapobiegać, zachęcamy do przejrzenia innych artykułów dostępnych na naszej stronie.