Nordic walking czyli sport właściwie dla każdego. Czym się różni od zwykłego marszu? Jakie są jego zalety i w jaki sposób prawidłowo prawidłowo chodzić z kijami? Na te i inne pytania odpowiemy w artykule.
Co to właściwie jest Nordic walking i czym się różni od zwykłych spacerów?
Nordic walking to wszechstronna forma aktywności fizycznej, odpowiednia dla szerokiej grupy odbiorców niezależnie od wieku i poziomu sprawności fizycznej. Wywodzi się z Finlandii, gdzie w latach 20-tych narciarze biegowi wykorzystywali kijki do letniego treningu. Sport ten polega na chodzeniu ze specjalnymi kijkami, zakończonymi rękojeściami z paskami, a z drugiej strony grotem z gumową nakładką. Budowa kijów zwiększa komfort chodzącego i wydajność marszu, a właściwa technika odpychania się z kijów sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała oraz angażuje dużo grup mięśni. W konsekwencji nordic walking jest wydajniejsze od zwykłego spacerowania.
Dlaczego Nordic walking jest taki zdrowy?
Na wstępie należy zauważyć, że spacer z kijami do nordic walking angażuje około 90% mięśni ciała. Są to nie tylko mięśnie nóg i ramion ale również pleców, brzucha i klatki piersiowej. To więcej niż tradycyjny marsz, który aktywuje około 70% mięśni. Przy szybkim spacerze z kijami można się zmęczyć, jak przy treningu aerobowym, a prawidłowo odbyty spacer pozwala spalić więcej (nawet o ok. 45%) kalorii niż tradycyjne maszerowanie. Zatem, regularny spacer z kijami poprawia stan układu sercowo-naczyniowego, redukuje poziom „złego cholesterolu” i obniża rozkurczowe ciśnienie tętnicze, pośrednio obniża również poziom cukru we krwi i zwiększa insulinowrażliwość u osób z cukrzycą. Co również istotne, kijki pomagają utrzymać prawidłową postawę ciała. Wpływa to pozytywnie na prawidłową postawę ciała i może zapobiegać bólom pleców. Trzeba też zaznaczyć, że kijki odciążają stawy kolanowe, biodrowe i skokowe, co jest bardzo korzystne dla osób z problemami stawowymi lub nadwagą.
Jak prawidłowo dobrać kije i korzystać z nich w odpowiedni sposób?
Kijki w nordic walking powinny być dobrane w sposób umożliwiający ich optymalne używanie. Oznacza to, że z kijem ma być wygodnie, a jego długość powinna być mniej więcej równa odległości od podłoża do łokcia chodziarza. W praktyce osoba mająca 180 cm wzrostu powinna używać kijków o długości np. 122,4 cm. Niektóre firmy oferują kije z regulowaną długością. Dobre kije mają zarówno rękojeść lewą i prawą, dopasowaną tak, aby nie robić odcisków. Rękojeść może być plastikowa, gumowa lub z pianki. My polecamy taką z użyciem materiału naturalnego np. korka. Wszystkie te elementy mają kluczowe znaczenie podczas prawidłowego chodzenia. Kije nie mogą przeszkadzać w chodzeniu, a rękojeść musi gwarantować ich stabilne utrzymanie w rękach. Kroki należy zawsze stawiać stając najpierw na piętach, następnie odbijając się palcami. Stawiając krok należy jednocześnie wykonywać zamaszysty ruch do przodu przeciwną ręką. Kije powinny być skierowane do tyłu, pod kątem 45 stopni. Idąc trzeba mocniej odbijać się kijkami od ziemi, a nawet próbować jednocześnie energicznie i delikatnie wbijać je w podłoże. Odbijanie się kijkami powinno ułatwiać ruch, kierować chodziarza do przodu. Kije powinny powodować wrażenie, że nogi są odciążone i część ich pracy jest przenoszona na ręce.
Przy jakich schorzeniach Nordic walking jest zalecany?
Marsz z kijami jest zalecany właściwie wszystkim, którym lekarz nie zabroni chodzenia lub oszczędzania rąk. Powyższa uwaga dotyczy np. osoby po urazach mechanicznych i obrażeniach układu ruchu. Zwichnięty nadgarstek czy kostka dyskwalifikują chodziarza. Poza tymi nielicznymi przypadkami, niemalże każdy może uprawiać nordic walking, dostosowując szybkość marszu do swoich możliwości. Nordic walking jest szczególnie wartościowy dla osób starszych, pacjentów cierpiących na bóle pleców lub stawów oraz dla ludzi, którzy się garbią. Kije odciążają stawy i wpływają prawidłowo na postawę ciała chodziarza. Zatem, zachęcamy wszystkich pacjentów sięgających po suplementację dedykowaną chorobom stawów do zakupu kijów i rozpoczęcie chodzenia. Poza osobami cierpiącymi na łagodne schorzenia układu ruchu na spacery z kijami powinny się decydować osoby z nadwagą i z nadciśnieniem tętniczym. Nordic walking to bezpieczna forma ruchu umożliwiająca spalenie kalorii i delikatny trening typu cardio.
Warto wiedzieć więcej z Aptemed
Mamy nadzieję, że dzięki naszemu poradnikowi wiesz już więcej na temat Nordic walking. Jeśli chcesz poszerzyć swoją wiedzę w zakresie różnego rodzaju schorzeń oraz sposobów zapobiegania im, zachęcamy do przejrzenia innych artykułów dostępnych na stronie Apte-Med. Zaglądaj na naszego bloga jak najczęściej, ponieważ regularnie publikujemy tam wiele ciekawych tekstów, z których dowiesz się, jak zadbać o zdrowie swoje i swoich bliskich.