Zapalenia narządów intymnych u kobiet są najczęściej wywołane przez bakterie i grzyby. Na zwiększenie częstości infekcji może wpływać ciąża, choroby towarzyszące i przyjmowanie antybiotyków. Przy infekcji grzybiczej i bakteryjnej mamy do czynienia z różną wydzieliną z pochwy. W sprzedaży są dostępne różne preparaty przeciwgrzybicze bez recepty.
Jakie są najczęstsze przyczyny zapalania narządów intymnych u kobiet?
Zapalenia narządów intymnych u kobiet są najczęściej wywołane przez bakterie i grzyby. Łącznie zakażenia te stanowią około 50-65 % zachorowań. Wśród zakażeń grzybiczych mamy do czynienia głównie z zakażeniami wywołanymi przez tzw. Candida albicana, które stanowią aż 70-80% całości. W mniejszym stopniu zakażenia powodują wirusy oraz rzęsistkowica (zaledwie 5-10% wszystkich infekcji). Należy również pamiętać o przyczynach nieinfekcyjnych takich jak zanikowe zapalenie pochwy, miejscowe podrażnienie chemiczne, zapalenie alergiczne, fizjologicznie obfite upławy oraz ciało obce w pochwie.
Jakie są czynniki zwiększające ryzyko infekcji?
Zwykle obserwujemy wzrost zachorowań w okres ciąży. Zakażenia pojawiają się również przy nieprawidłowo kontrolowanej cukrzycy. Towarzyszom też innym chorobom tj. niedożywienie, anemia, choroby nowotworowe. Na pojawienie się infekcji mogą mieć również wpływ przesadnia dbałość o higienę intymną, zbyt obcisła bielizna i ryzykowne formy współżycia płciowego.
Czy przyjmowanie leków może powodować infekcje intymne?
Tak, przyjmowanie antybiotyków i chemioterapeutyków przeciwbakteryjnych znacznie zwiększa ryzyko infekcji intymnych. Dlatego tak ważne jest profilaktyczne zastosowanie w trakcie i po antybiotykoterapii probiotyków (Lactobacillus spp.: L. rhamnosus, L. reuteri, L. casei, L. acidophilus) – doustnie lub dopochwowo. Do pojawienia się infekcji intymnych mogą się również przyczynić przyjmowane doustnie glikokortykosteroidy i leki immunosupresyjne. Zwiększenie częstości infekcji obserwuje się również u kobiet przyjmujących doustną antykoncepcję hormonalną.
Jakie są objawy infekcji grzybiczej?
Najczęściej obserwowane objawy to świąd i pieczenie, czasem ból oraz wydzielina (biaława). Wydzielina może mieć różne odcienie. Jest niejednorodna, serowata, z grudkami, zwykle bezwonna. Podczas infekcji grzybiczej pojawiają się również inne problemy: zmniejszona przyjemność i aktywność seksualna, a nawet ograniczenie kontaktów.
Jakie są objawy infekcji bakteryjnej pochwy?
Objawy bakteryjnego zapalenia pochwy to charakterystyczne szaro-białe i wodniste upławy o nieprzyjemnym, rybim zapachu. Należą tutaj również: dyskomfort, pieczenie w trakcie oddawania moczu oraz zaczerwienienie w obrębie przedsionka pochwy i sromu. Dodatkowo przy zapaleniu bakteryjnym pojawia się swędzenie okolic intymnych oraz świąd sromu, pieczenie i szczypanie. Zdarza się ból w podbrzuszu i ból w czasie stosunku.
Jakie leki przeciwgrzybicze są dostępne bez recepty?
Bez recepty dostępne są tabletki przeciwgrzybicze m.in. lek Pirolam Intima Vag zawirający klotrimazol (clotrimazolum) w dawce 500 mg. Tabletki lub kapsułki dopochwowe stosuje się jednorazowo głęboko dopochwowo najlepiej na noc. Bez recepty dostępne są też kremy z 1% klotrimazolem rekomendowane przy grzybicy zewnętrznych narządów płciowych.
Warto wiedzieć więcej z Aptemed
Mamy nadzieję, że dzięki naszemu poradnikowi wiesz już, jak rozpoznać infekcję grzybiczą, jak jej przeciwdziałać oraz leczyć. Jeśli chcesz poszerzyć swoją wiedzę w zakresie różnego rodzaju schorzeń oraz sposobów zapobiegania im, zachęcamy do przejrzenia innych artykułów dostępnych na stronie Apte-Med. Zaglądaj na naszego bloga jak najczęściej, ponieważ regularnie publikujemy tam wiele ciekawych tekstów, z których dowiesz się, jak zadbać o zdrowie swoje i swoich bliskich.