Czy arbuzy są zdrowe? Jakie mają wartości odżywcze i czy w ogóle warto po nie sięgać latem? Na powyższe pytania odpowiemy w naszym artykule. Powiemy Wam, dlaczego arbuzy są dobre dla naszych organizmów nie tylko podczas upałów oraz jak przygotować zdrową lemoniadkę arbuzową.
Jakie wartości odżywcze mają arbuzy?
Arbuzy zawierają w swoim składzie około 90% wody. Nie oznacz to jednak, że są kompletnie bezwartościowe, a pozostałe 10 godzin to sam cukier. Nic bardziej mylnego. W arbuzach znajduje się wiele składników odżywczych, w szczególności minerałów. Do najważniejszych należy potas, którego w dużym plastrze arbuza może być nawet 350 mg. Arbuzy są również bogate w witaminę C oraz likopen. Osoby intersujące się zdrowym odżywianiem kojarzą likopen z pomidorami. Mało kto jednak wie, że arbuz również jest jego bogatym źródłem. Poza likopenem arbuzy zawierają cytrulinę czyli aminokwas istotny dla wielu procesów metabolicznych, m.in. dla produkcji tlenku azotu mającego zbawienny wpływ na nasz układ krążenia. Wracając do kwestii cukru trzeba zauważyć, że pomimo sporej jego zawartości indeks glikemiczny arbuza wynosi zaledwie 50, co oznacza że jest to produkt o niskiej glikemii.
Czy arbuzy są zdrowe?
Dzięki dużej zawartości wody i sporej dawki glukozy mają fantastyczne właściwości nawadniające w okresie upałów. Nawadniają lepiej niż woda. Wykazują też lekkie działanie moczopędnie i dlatego są rekomendowane chorym na nerki. Jednak nie tylko dlatego arbuzy są zdrowe. Arbuzy mają szereg działań prozdrowotnych dla organizmu człowieka. Jak już ustaliliśmy, są bogatym źródłem potasu i likopenu, zawierają również cytrulinę. Z uwagi na te składniki arbuzy dobrze działają na układ krążenia. Cytrulina poprzez stymulację produkcji tlenku azotu ma zbawienny wpływ na nasze naczynia krwionośne – rozszerza je, przeciwdziała przerostowi warstwy mięśniowej tętnic i zapobiega zakrzepom. Tym samym usprawnia krążenie. Regularne spożywanie arbuzów może się nawet przyczynić do spadku ciśnienia krwi. Likopen, który ma właściwości przeciwutleniające i według badań wykazuje działanie przeciwnowotworowe ma również pozytywny wpływ na układ krążenia. Niektóre badania wskazują, że likopen regularnie dostarczany w diecie może się nawet przyczyniać do spadku ryzyka zachorowań na chorobę wieńcową i spadku ryzyka zawałów oraz udarów mózgu. Wykazuje również właściwości nefro- i hepato-regeneracyjne czyli zapobiega uszkodzeniom nerek i wątroby. Likopen działa także ochronnie na kolagen znajdujący się w naszych organizmach. Jak wiadomo kolagen to budulec kości, skóry i innych struktur więc w uproszczeniu można stwierdzić, że likopen dobrze wpływa na witalność wielu naszych narządów. Poprzez wpływ na kolagen obecny w skórze, likopen dostarczony do naszego organizmu z arbuzami będzie spowalniał starzenie się skóry i pozytywnie wpływał na naszą urodę.
Jak jeść arbuzy?
Arbuzy można jeść jako samodzielną przekąskę jednak ich połączenie z innymi produktami ma szczególne uzasadnienie. Arbuzy będą przede wszystkim doskonałym dodatkiem do sałatek. Połączenie tłuszczu z arbuzem zmniejszy jego indeks glikemiczny oraz zwiększy przyswajalność likopenu. Zatem, popularna sałatka z arbuza, oliwek, mięty oraz sera feta i pestek dyni skropiona oliwą i octem balsamicznym będzie idealnym „arbuzowym lanczem”. Arbuzy warto również dodawać do wakacyjnych lemoniadek. Ich wysoka słodycz zniweluje kwaśny smak cytryny i pozwoli zredukować dodatek substancji słodzących do lemoniady. Nasz przepis na zdrową, arbuzową lemoniadę podajemy poniżej.
Składniki:
Połowa niedużego arbuza
Sok z trzech cytryn
Łyżka miodu
Garść liści mięty
Pół litra wody (opcjonalnie gazowanej)
Lód w kostkach
Przygotowanie:
Arbuza należy umieścić w misce i ugnieść, przelać sok i zmacerowane owoce do dzbanka. Następnie wycisnąć sok z cytryn i połączyć z arbuzem, posłodzić miodem. W dzbanku umieścić miętę i wszystko zlać wodą i na koniec wsypać preferowaną ilość lodu.
SMACZNEGO : )
Warto wiedzieć więcej z Aptemed
Mamy nadzieję, że dzięki naszemu poradnikowi wiesz już więcej na temat właściwości arbuzów i ich prozdrowotnego wpływu na organizm człowieka. Jeśli chcesz poszerzyć swoją wiedzę w zakresie różnego rodzaju działań profilaktycznych oraz schorzeń oraz sposobów zapobiegania im, zachęcamy do przejrzenia innych artykułów dostępnych na stronie Apte-Med. Zaglądaj na naszego bloga jak najczęściej, ponieważ regularnie publikujemy tam wiele ciekawych tekstów, z których dowiesz się, jak zadbać o zdrowie swoje i swoich bliskich.