Z pewnością niejednokrotnie byłeś w sytuacji, gdy objawy choroby były tak silne, że nie miałeś energii na choćby najmniejszy wysiłek. Samo przygotowanie posiłku czy zaparzenie herbaty wymaga w takich okolicznościach ogromu samozaparcia. A co zrobić, gdy dodatkowo zachodzi konieczność wykupienia leków w aptece, chociaż osobiście nie masz fizycznej możliwości tego zrobić? Sprawdź, kto może Cię w tym wyręczyć i to nawet w przypadku preparatów na receptę.
Jak wykupić leki, gdy choroba zatrzymała Cię w domu? Wyjaśniamy!
W przypadku niektórych chorób opuszczanie domu jest nie tyle niewskazane, ile może pociągać za sobą bardzo poważne konsekwencje. Jeśli lekarz tak zaleci albo po prostu sam nie czujesz się na siłach, należy zrezygnować nawet z wyjścia do pobliskiej apteki. Samodzielne wykupienie leków może okazać się trudne również w przypadku osób niepełnosprawnych i samotnych rodziców opiekujących się chorymi dziećmi. Na szczęście istnieją sposoby na to, by bez wychodzenia z domu zaopatrzyć się w niezbędne leki. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jakie masz możliwości.
Zakup leków OTC i na receptę – jakie są różnice?
Metody postępowania, które masz do dyspozycji, zależą od tego, jakiego rodzaju leki są Ci potrzebne. W każdym przypadku najprostszym rozwiązaniem jest oczywiście osobista wizyta w aptece. Co jednak w sytuacji, gdy z różnych względów nie jest ona możliwa? Jeśli w grę wchodzą preparaty OTC, sprawa jest dosyć prosta. Wystarczy skorzystać z oferty jednej z wielu aptek oferujących możliwość zamawiania produktów za pośrednictwem internetu. Dokładnie tak samo jak w przypadku każdych innych zakupów online, w celu złożenia zamówienia umieszczasz w swoim wirtualnym koszyku preparaty, których potrzebujesz, podajesz adres dostawy, dokonujesz płatności i czekasz, aż zamówienie do Ciebie dotrze. Wszystko to bez konieczności opuszczania ciepłego łóżka.
W przypadku środków wydawanych na receptę sprawa wygląda nieco inaczej. Ich sprzedaż przez internet zgodnie z przepisami prawa nie jest możliwa. Nie możesz więc po prostu zamówić ich w aptece internetowej z dostawą tak jak w przypadku leków OTC. Możesz jednak zarezerwować ich odbiór w aptece stacjonarnej lub skorzystać z pomocy firm oferujących realizację recept w lokalnej aptece i dostarczenie ich pod wskazany adres. To w pełni legalna usługa, która cieszy się coraz większą popularnością wśród osób, które nie mają możliwości osobistego wykupienia preparatów zapisanych im przez lekarza. Za pośrednictwem naszej strony również możesz dokonać rezerwacji, a w kolejnym kroku zlecić jej odbiór asystentowi dostawy odbieramy.pl, który zapewnia dostawę na terenie całego kraju. Kliknij tutaj i zobacz jak to działa.
Kto może odebrać zamówione leki w imieniu pacjenta?
Aktualnie w naszym kraju nie obowiązują żadne przepisy prawa, które określałyby, kto ma taką możliwość. Nie ma też żadnych zakazów ani ograniczeń w tej dziedzinie. W praktyce oznacza to, że w imieniu osoby, na którą wystawiona jest recepta, leki może odebrać każdy, kto dysponuje odpowiednimi danymi. Farmaceuta nie powinien odmówić ich sprzedaży. Jeśli nie jesteś w stanie samodzielnie wyjść do apteki, możesz zatem poprosić o pomoc kogoś bliskiego i będzie to działanie całkowicie zgodne z prawem, którego nikt nie będzie mógł zakwestionować. Minister Zdrowia deklaruje również, że w najbliższym czasie nie są planowane żadne zmiany w tym zakresie, dlatego nie trzeba obawiać się, że to wygodne rozwiązanie przestanie być dostępne.

Co jest potrzebne, by zrealizować e-receptę w czyimś imieniu?
Aby móc odebrać leki wydawane na receptę wystawioną na inną osobę, trzeba przygotować przede wszystkim kod recepty, a więc czterocyfrowy numer przekazany pacjentowi przez lekarza podczas wizyty lub teleporady. Niezbędny będzie również numer PESEL osoby, dla której zostały wypisane leki. Nie są natomiast potrzebne żadne pełnomocnictwa ani dokumenty potwierdzające tożsamość kogoś, kto odbiera przepisane preparaty.
Czy leki na receptę można zamówić z dostawą do domu?
W przypadku wielu chorych najwygodniejszą formą odbioru zamówionych medykamentów jest dostawa leków z apteki do domu. Niestety, nie zawsze jest to możliwe. Jeśli lekarz przepisał preparaty na receptę, zgodnie z prawem nie ma możliwości, by zostały dowiezione pod wskazany adres bezpośrednio z apteki. Pewnym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest skorzystanie z usług wspomnianych wyżej firm, które na życzenia klienta oferują leki na receptę z dostawą do domu. Wystarczy przekazać im dane niezbędne do realizacji recepty, a pracownik wykupi leki w Twoim imieniu i przywiezie je pod wskazany adres. To doskonałe rozwiązanie w przypadku każdego, kto nie ma możliwości, by zrobić zakupy w aptece osobiście.
Sprawdź inne nasze poradniki dla pacjentów!
Mamy nadzieję, że informacje zawarte w naszym artykule okazały się dla Ciebie przydatne. Jeśli chciałbyś poszerzyć swoją wiedzę również w innych tematach związanych z medycyną, zapraszamy do zapoznania się z naszymi pozostałymi poradnikami. Sprawdź listę tematów, które do tej pory poruszyliśmy i wybierz spośród nich te, które wydadzą Ci się najbardziej interesujące, a potem wykorzystaj wskazówki w codziennym życiu.