WskazaniaNadciśnienie tętnicze. Profilaktyka stabilnej lub naczynioskurczowej (Prinzmetala) dusznicy bolesnej. Amlodypina może być stosowana w skojarzeniu z diuretykami, β-blokerami, ACE-inhibitorami, azotanami lub nitrogliceryną. Lek nie jest wskazany do leczenia ostrych ataków dusznicy bolesnej.
WłaściwościLek Amlozek stosowany jest w leczeniu nadciśnienia tętniczego oraz dławicy piersiowej. Należy do grupy leków określanych jako antagoniści wapnia.
SkładSubstancją czynną leku jest amlodypina.
Każda tabletka zawiera 5 mg amlodypiny w postaci amlodypiny bezylanu.
Substancje pomocnicze: celuloza mikrokrystaliczna, wapnia wodorofosforan, karboksymetyloskrobia sodowa, magnezu stearynian.
StosowanieDoustnie. Dawkę i częstotliwość przyjmowania leku ustala lekarz. Lek można przyjmować niezależnie od posiłków. Nie zaleca się podawania dzieciom i młodzieży poniżej 18 roku życia
Przeciwwskazania
Leku Amlozek nie należy stosować u pacjentów z nadwrażliwością na pochodne dihydropirydyny i którykolwiek składnik produktu leczniczego. Przeciwwskazaniem do zastosowania jest również ciężkie niedociśnienie tętnicze, wstrząs kardiogenny oraz zwężenie zastawki aortalnej lub niewydolność serca po przebytym zawale mięśnia sercowego.
Działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Najczęściej notowanymi działaniami niepożądanymi podczas leczenia były: senność, zawroty głowy, ból głowy, kołatanie serca, zaczerwienienie twarzy, ból brzucha, nudności, obrzęk okolicy kostek, obrzęk oraz uczucie zmęczenia.
Więcej informacji na temat działań niepożądanych leku Amlozek znajduje się w ulotce dołączonej do opakowania leku.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Należy zachować ostrożność jeśli pacjent cierpi na niewydolność serca, przeszedł niedawno zawał serca, ma zaburzenia czynności wątroby. Nie ustalono bezpieczeństwa stosowania u pacjentów z przełomem nadciśnieniowym. Zwiększanie dawki u pacjentów w podeszłym wieku należy przeprowadzać bardzo ostrożnie.
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed światłem.
Stosowanie innych leków
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować, również tych, które wydawane są bez recepty.
Lek Amlozek może wchodzić w interakcje z niektórymi antybiotykami, lekami przeciwgrzybiczymi, stosowanymi w leczeniu HIV, określonymi lekami stosowanym w chorobach serca oraz podawanymi po przeszczepach. Wpływa na poziom leków zawierających symvastatynę. Może działać silniej jeśli pacjent przyjmuje jednocześnie inne leki na nadciśnienie. Nie stosować jednocześnie z preparatami z zielem dziurawca.
Ciąża i karmienie piersią
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Nie zaleca się stosowania leku Amlozek w czasie ciąży poza sytuacjami, gdy nie ma innej, bezpieczniejszej metody leczenia i gdy sama choroba stwarza większe zagrożenie dla matki i płodu. Decyzję o zastosowaniu leku w okresie ciąży i karmienia piersią podejmuje lekarz.
Stosowanie leku u dzieci i młodzieży
Lek Amlozek stosuje się u dzieci od 6 roku życia i dorosłych. Brak jest danych o zastosowaniu w lecznictwie u dzieci poniżej 6 roku życia.
Prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn
Ze względu na możliwość wystąpienia bólów i zawrotów głowy, nudności i zmęczenia, należy zachować ostrożność, szczególnie na początku leczenia.
Opakowanie30 tabletek
Ten lek jest dostępny wyłącznie na receptę. Możesz go zarezerwować na naszej stronie internetowej i odebrać w naszym punkcie aptecznym Apte-Med na terenie Wiśniowej Góry. Możesz również zlecić odbiór swojej rezerwacji. Możliwość rezerwacji nie oznacza, że produkt jest dostępny w punkcie aptecznym. Punkt apteczny Apte-Med potwierdzi dostępność leku.
Dla bezpieczeństwa lek stosuj zgodnie z zaleceniem lekarza, przed użyciem zapoznaj się z ulotką, a w razie wątpliwości skonsultuj z lekarzem lub farmaceutą.